Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Sąd wirtualny? Bliżej niż Ci się wydaje

Opublikowany - 02.02.2019
Kategorie: Aktualności,

Informowaliśmy ostatnio o nowych dowodach cyfrowych już niebawem w Polsce. Czas na kolejną nowość. W polsce na obecna chwile działa kilka sądów polubownych które zgodnie z prawem wydają orzeczenia w sprawach majątkowych oraz niemajątkowych, oraz gdy temat sporu może stać się przedmiotem ugody, z wyłączeniem spraw jednak o alimenty. Wydają one orzeczenia zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego. Nie jest to zatem nowość sama w sobie. Jednak nowością jest że niedługo ruszy pierwsza jego wersja wirtualna. Owszem, w praktyce oznacza to że część spraw jak się domyślacie nie będzie wymagała wychodzenia nawet z domu.

Wszystkie niezbędne dokumenty będzie można wysłać drogą elektroniczną, natomiast rozprawa, a zasadniczo orzeczenie, rozgrywa się juz bez udziału stron na podstawie jednie dostarczonych przez strorny dowodów. Projekt nosi nazwę "UltimaRatio", został on adresowany do przedsiębiorców, a misją jego jest rozwiązywanie sporów głownie gospodarczych.
Ten nowej generacji projekt rozpozna sprawy nie później niż w ciągu 21 dni, czyli ponad 20 razy szybciej niż tradycyjny Sąd. Arbitrami zostaną notariusze ze Stowarzyszenia Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej. Stowarzyszenie to sprawuje nadzór nad funkcją orzeczniczą, odpowiada również za proces szkolenia arbitrów oraz za zapewnienie ekspertów do rozpoznawania spraw o zawiłym charakterze. Działalność Sądu monitoruje również powołana przez nich, Rada Sądu Polubownego składajaca się z 10 osób, złożona z wybitnych przedstawicieli doktryny prawa procesowego w Polsce.

Przypominamy że zgodnie z obowiązującym prawem, wyroki sądów polubownych mają taką samą moc, jak wyroki sądów państwowych. W tym wypadku będzie tak samo.

Jak to na internetowe sprawy przystało, system jest bardzo prosty i intuicyjny – wszystkich czynności procesowych można dokonywać naturalnie o każdej porze dnia i nocy, z każdego miejsca na świecie, posiadając dostęp do Internetu naturalnie.
Wygodne ma być też prezentowanie samego materiału dowodowego. Strona sprawy może wprost z aplikacji mobilnej Ultima Ratio nakręcić telefonem komórkowym na przykład film, komentarz czy też oświadczenie, oraz jednym kliknięciem umieścić go na profilu danej sprawy. W analogiczny sposób możliwe jest oczywiscie przesyłanie dokumentów, zdjęć, skanów pism, linków, nagrań audio, zrzutów ekranu i innych tego typu materiałów niezbędnych do zapoznania się w drodze procesu.

Wyglada na to że nie tylko w erę nowych cyfrowych dowodów ID wkroczymy jeszcze w pierwszej połowie tego roku :)

Miłego dnia :) WEBsocial Team

„Największym fenomenem social media marketingu jest to że możesz natychmiast odpowiedzieć na każde zapytanie Twoich potencjalnych klientów."

 

Jak nas znaleźć?Jak nas znaleźć?

ul. Kościuszki 37A
33-100 Tarnów

tel. +48 538 451 007

Wszelkie prawa zastrzeżone WEBimpuls Sp. z o.o. 2018 r.

Podaj swój email

a odpiszemy do ciebie w ciagu kilku godzin.

Wprowadź poprawny email